مقالات ترمووود

ترموود

ترموود

فرایند حرارتی چوب

ترموود

از لحاظ واژه شناسی ترمو (THERMO) به معنای حرارت و دما می باشد. چوب ترمو یا ترموود محصول نهایی فرایند (WOOD THERMAL MODIFICATION) است, که از حدود سال دوهزار میلادی به شکل تجاری و تولید انبوه به بازار جهانی معرفی شد.

در این فرایند چوب در معرض حرارت بالا و بخار آب با حداقل اکسیژن قرار میگیرد تا از آتش گرفتن چوب جلوگیری به عمل آید. عملیات ترموود کردن چوب در سه مرحله انجام می گیرد.

ترموود

بین۳۶ تا ۷۲ ساعت زمان لازم است تا ,عملیات ترمو کردن چوب یا همان ترموود کردن چوب کامل گردد. البته این روش کاملآ طبیعی است و در آن از هیچ گونه مواد شیمیایی و غیر طبیعی که دارای خاصیت تخریبی و ضد زیست محیطی داشته وجود ندارد که به این روش ترموود فنلاندی گفته می شود.

اگرچه روش هایی ذیگر برای چوب ترموود کردن وجود دارد ولی در آنها از روش های طبیعی و زیست محیطی زیاد استفاده نمی شود و در عوض, از روغن و مواد اسیدی و شیمیایی استفاده می گردد و مقبولیت چندانی ندارد. بعد از آن نیز همین چوب ترموود شده بسته به نیاز و درخواست مشتری ماشین کاری شده و ابزار می خورد تا برای مصرف نهایی آماده گردد.

تیمار کردن حرارتی چوب

عمل دما دادن چوب (تیمار کردن حرارتی چوب )باعث اصلاح حرارتی دیواره سلولی چوب می شود, این خود سابقه چند هزار ساله در کشور ایران و سایر کشورهای جهان دارد. بیشتر کاربرد قدیمی این عمل سوزاندن چوب برای صنعت کشتی سازی و قایق سازی مورد استفاده قرار می گرفت. در روش قدیمی وسنتی با سوزاندن لایه خارجی و پوسته چوب به این مطلوب دست می یافتند.

این عمل باعث ساماندهی مجدد ملکولی چوب میگردد که نتیجه نهایی آن کم شدن جذب رطوبت و واکشیدگی چوب می شود . همزمان با آن تا حدودی چوب خشک و سبک میگردید که باعث جلوگیری از ترک خوردگی چوب بر اثر انقباض و انبساط چوب می گردید.

چیزی در حدود هشتاد و هشت تا نود و شش درصد از آب و رطوبت چوب کاسته می شود. این عمل بصورت خاص منجر به ثابت ماندن ابعاد چوب میگردد تا محصول نهایی چوب ترمووود بتواند در شرایط گوناگون آب و هوایی ماندگاری بیشتری داشته باشد.