درخت تا ترمووود

درخت تا ترمووود

Posted in مقالات ترمووود

ترمووود چیست ؟

درخت تا ترمووود

چوب درختان به دو بخش به نام­های، مخروطیان (نرم ­چوب­ها) و سوزنیان (سخت­ چوب­ها) تقسیم می­ شود. چوب، ترکیبی رشته مانند از سلول­های فیبری بلند است که در امتداد هم کشیده شده ­اند و در هسته­ ی سلول به هم وصل می­ شوند. این سلول­ها از نظر اندازه و کارکرد، فرق دارند و انرژی مکانیکی لازم برای تنه و شاخه­ ها را فراهم می ­کنند و علاوه بر این، نقش انتقال مایعات را انجام می­ دهند و مخزن ذخایر غذایی انباشته­ شده هم هستند. آوند (چوب) معمولاَ به صورت دوایر متحدالمرکز سازماندهی می­ شوند و این دوایر از نوار متناوبی از سلول­های سخت­ جداره تشکیل شده ­اند. البته در برخی درختان گرمسیری و نیمه­ گرمسیری از این نوارها خبری نیست یا نامشخص هستند.

 

از درخت تا ترمووود
از درخت تا ترمووود
درخت تا ترمووود

۱٫ تجهیزات فرآیند تولید چوب ترمو

در عملیات حرارت دهی، از آب، بخار، و درجه حرارت بالا استفاده می شود ترکیباتی که از چوب تبخیرمی شوند خورنده هستند. تجهیزات حرارت دهی از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. علاوه بر این، برای درجه حرارت بالا نیاز به یک استاندارد خاص برای دمنده، رادیاتور و وسایل و دستگاه های ایمنی وجود دارد.

برای تولید گرمای مورد نیاز در فرآیند ترمووود، سیستم های گرمادهی با روغن داغ قابل استفاده است که با سوخت های زیستی (سوخت نفتی یا گاز) کار می کند. روش های دیگر برای گرمادهی مانند گرمایش الکتریکی مستقیم نیز قابل استفاده است. علاوه بر این تجهیزات مورد استفاده باید یک مولد بخار نیز برای تولید بخار مورد نیاز برای این فرآیند داشته باشند.

گازهای تبخیر شده از چوب در طول فرآیند با انفجار و اشتعال مدیریت می شود. هدف اصلی این کار این است که از ورود بوی بد گازهای ناشی از تبخیر چوب به محیط زیست گرفته شود.

ترمووود چیست؟
درخت تا ترموود
wood
از درخت تا ترموود

 

 

 

 

 

 

 

۲٫ مراحل فرآیند تولید ترمووود

  • خشك كردن

خشک کردن وقت گیرترین مرحله فرآیند حرارت دهی است که آن را فاز خشک کردن در دمای بالا نیز می نامند. در این مرحله، رطوبت چوب تا حد نزدیک به صفر از بین می رود تا چوب آماده حرارت دهی بعدی شود. طول مدت خشک کردن بستگی به میزان رطوبت اولیه چوب و ضخامت آن دارد. مواد خام مورد استفاده برای آن می تواند چوب خشک باشد.

خشک کردن درست چوب برای جلوگیری از بروز اشکال در داخل چوب مهم است. از آنجا که چوب در دماهای بالا حالت ارتجاعی پیدا می کند مقاومت آن در برابر تغییر شکل در این روش بهتر حفظ می شود تا روش خشک کردن در کوره های سنتی.

  • حرارت دهی

عملیات حرارت دهی در یک محفظه بسته انجام می شود که در آن درجه حرارت بسته به روش مقاوم سازی ۱۸۵تا ۲۱۵ درجه سانتیگراد افزایش پیدا می کند. این فاز بلافاصله پس از مرحله خشک شدن در دمای بالا شروع می شود. بخار در طول مرحله خشک کردن و گرمادهی به عنوان محافظ استفاده می شود تا از سوختن چوب جلوگیری کند و بر تغییرات شیمیایی انجام گرفته در چوب نیز اثر می گذارد.

  • هوادهی چوب

هوادهی چوب ۲ تا ۳ ساعت بعد از عملیات حرارت دهی صورت می گیرد. پس از عملیات حرارت دهی ضمن کنترل دقیق، چوب را خنک می کنند. ولی دقت زیادی لازم است چون اختلاف درجه حرارت شدید بین محفظه چوب و هوای بیرون می تواند باعث ترک خوردن و شکستن آن شود. علاوه بر این، چوب باید دوباره رطوبت داده شود تا برای استفاده، رطوبت مناسبی داشته باشد. سطح رطوبت نهایی چوب اثر قابل توجهی بر خواص کارکردی آن دارد چون کار با چوب خیلی خشک، سخت است. پس از هوادهی، رطوبت نهایی چوب باید ۵ تا ۷ درصد باشد. بسته به درجه حرارت گرمادهی و نوع چوب، فاز هوادهی می تواند ۵ تا ۱۵ ساعت طول بکشد.

۳٫ انرژی

انرژی عمدتا برای خشک کردن چوب مورد نیاز است که ۸۰ درصد از آن برای حرارت دهی استفاده می شود. کل میزان انرژی مورد نیاز ۲۵ درصد بیشتر از فرآیند عادی خشک کردن چوب است. میزان برق مورد نیاز برای این فرایند همان است که در روش های عادی استفاده می شود.

۴٫ مسائل زیست محیطی فرآیند تولید ترموود

هیچ مواد شیمیایی در این فرایند مورد نیاز نیست و فقط از آب و گرما استفاده می شود، به همین دلیل می توان گفت فرآیند تولید ترموود سازگار با محیط زیست است. ولی موادی که در فرآیند تولید ترمووود از چوب خارج می شود، بو دارد که برای مثال می توان با سوزاندن جلوی مزاحمت آن را گرفت. مقدار پساب قابل توجهی در فرایند تولید ترموود ایجاد نمی شود.

[su_audio url=”www.ldcwood.ir/wp-content/uploads/2017/08/فرآیند-تولید-ترمووود.mp3″]

thermowood process
مراحل درخت تا ترمووود

Save