فرایند تولید ترمووود

فرایند تولید ترمووود

Posted in مقالات ترمووود

ترمووود چیست؟

فرایند تولید ترمووود

چوب ترمووود سالهاست که در میان معماران و طراحان جایگاه مناسبی پیدا کرده است. بدلیل دوام و مقاومت بالا این متریال و همچنین سازگاری آن با اکثر شرایط آب و هوایی، نما مناسبی به نظر میرسد.

ترموود بدلیل فرایند تولید و پروسه هایی ک همگام تولید برروی چوب انجام می شود بافتهای داخل چوب از بین رفته و ساختار مولوکولی آن تغییر میکند و همخین دلیل بر دیر سوز یا بهتره بگیم نسوز بودن چوب می شود.

البته ناگفته نماند تنوع رنگ بسیار زیبا و طبیعی (تکنوس و تیکوریلا) ک رنگ های گیاهی می باشد یکی دیگر از ویژگی های این متریال بحساب می آید.

تمام این ویژگی ها باعث شده خیلی از طراحان و معماران به این فکر بیفتند که ازین نما بجای نما های سرد و بیروح و کسل کنننده در پروژه های خود استفاده کنند تا به بنای خور روح بدهند و نظر مخاطبان خود را جلب نمایند.

فرایند تولید ترمووود

فرایند ترمووود از منظر مولکولی:

چوب های خام که هنوز تبدیل به ترمووود نشده اند دارای پیوند های هیدروکسیلی هستند که موجب جذب آب به درون بافت های چوب می گردد
خشک کردن چوب با روش های رایج، باعث خارج شدن مولکول های آب از بافت چوب شده و رطوبت درون آنرا به حدود ۱۰% کاهش میدهد. فرایندتولیدترمووود، با شوک حرارتی حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد به چوب ها وارد شده و پیوند هیدروکسیدی گسسته شده بعد از این پروسه دیگر عاملی برای نفوذ آب در چوب وجود ندارد و چوب ترمو می شود.
با قرار دادن آب در مجاورت ترمووود آب کمی به چوب نفوذ کرده و سریعا تبخیر می شود.
ترمووود ال دی سی وود برای فضا هایی که در شرایط جوی سرد و گرم، بارندگی و رطوبت، آفتاب و یا حشرات قرار دارند قابل استفاده می باشند.