ترموود چیست

ترمووود چیست

Posted in مقالات ترمووود

چوب ترموود

ترمووود چیست

تترموود فرآیند خشک کردن چوب با حرارت همراه با بخار آب و گردش هوا می باشد. طی فرایند خاصی ک بر روی چوب انجام می شود مغز چوب در به دمایی بین ۱۸۵ تا ۲۱۲ درجه سانتی گراد رسیده و ضخامت و رطوبت اولیه آن معمولا بین ۴۸ تا ۱۴۴ ساعت به طول می انجامد که بستگی به نو  چوب دارد. چوب ترمووود بدلیل تنوع طیف رنگ که داراست و مقاومت بالای آن باعث شده است استفاده آن در نمای بیرونی ساختمان، کف محوطه های باز، پل، فلاور باکس، کنار استخر، آلاچیق، پرگولا، سونا، کلبه و ویلای چوبی رایج گردد.

این روش نکات منفی چوب را تقریبا از بین برده و قابل استفاده می کند.

Thermowood_Properties__chemical_changes_chart_reaction
فرایند چوب تا ترمو

ترمووود چیست و ویژگی آن نسبت به بقیه چوب ها

به دلیل دمای بالایی که طی فرایند خاصی به چوب وارد میگردد، زنجیره های سلولزی شکسته شده، اسیدها تجزیه شده، از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک شده و محیط رشد برای هر گونه قارچ یا کپک از بین می رود. بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد.

از آنجاییکه چوب ترموود یکی از اجزای موجود در طبیعت می باشد و با طبیعت انسان سازگاری دارد، استفاده از آن در نمای ساختمان به عنوان نمای چوب و نیز دیگر اجزای ساختمان می تواند باعث ایجاد ارتباط و نیز احساس آرامش در ساکنین و افرادی که در آن ساختمان رفت وآمد دارند گردد.

 Thermo-Sو Thermo-D

ترمووود دارای ۲ روش استاندارد تولید می باشد.حرف S درThermo-S به جای کلمه Stability  یا پایداری است که محصولات این روش، بین ۶ الی ۸ درصد(بسته به میزان رطوبت محیط) تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان، اتصالات در محیط خشک، مبلمان داخل، سونا، اجزای درب و پنجره و گونه های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا، مبلمان، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز کاربرد دارد.

حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability یا دوام است که محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد(بسته به میزان رطوبت محیط)تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب های بیرونی، پشت پنجره، سونا، حمام و سرویس بهداشتی، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر استفاده می گردد.

فرآیند ترمووود ThermoWood

خالق این فرآیند، مرکز تحقیقات فنی VTT فنلاند می باشد. این فرآیند به سه فاز تقسیم می شود.

thermowood-temperature1
ThermoWood

فاز ۱ – افزایش دما: افزایش دما در چوب با استفاده از گرما و بخار آب به حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد رسانده می شود. سپس به آرامی دمای چوب به ۱۳۰ درجه سانتی گراد افزایش داده می شود.در این مرحله امکان ترک خوردن سطح چوب زیاد است به همین دلیل از بخار آب برای جلوگیری از ترک برداشتن سطح چوب در طول فرآیند بهره گیری می شود. سپس رطوبت داخل ترمووود در این فاز به حدود صفر می رسد.بخار آب مانع فعل و انفعالات شیمیایی درون چوب می گردد.

wood
افزایش دما

فاز ۲ – تغییرات ترمو: در این مرحله دمای چوب را در حدود ۱۸۵ تا ۲۱۲ درجه سانتی گراد افزایش می دهند. میزان افزایش بستگی به رده ترمووود دارد و زمانی که به دمای مورد نظر رسید حدود ۲ الی ۳ ساعت در این دما نگه داشته می شود. بخار آب مانع آتش گرفتن چوب شده و همچنین مانع فعالیت شیمیایی نیز می گردد.

ترمووود چیست
تغییرات ترمو

فاز ۳ – خنک کردن: در این مرحله با پاشیدن آب بر روی چوب ها دمای آنها  را کاهش داده و تا رسیدن چوب به رطوبت مورد نظر ادامه پیدا می کند.

ترمووود چیست
خنک کردن ترموود
ترمووود چیست ؟

چوب به عنوان ماده اولیه می تواند سبز و یا خشک شده باشد. برای استفاده از چوب سبز، ابتدا باید چوب را خشک نمایند. فرآیند ترمو برای انواع گونه های درختی سوزنی و پهن برگ مناسب بوده و تنها لازم است برای هر گونه خاص تنظیمات مناسب در سیستم اعمال گردد.

در دنیای امروزه و در صنعت ساختمان سازی مدرن یکی از محصولات و متریال هایی که خیلی مورد استقبال قرار گرقته است چوب و محصولات جانبی آن می باشد. یکی از این محصولات پلی وود می باشد که به دلیل مقاومت های بالای سازه ای و محیطی آن و نیز زیبایی خاص و منحصر بفرد آن شدیداً مورد توجه مهندسان، سازندگان و نیز افراد مرتبط درحوزه ساختمان قرار گرفته است.

ترمووود چیست سوالی است ک برای خیلی ها پیش می آید. امیدواریم این مطلب به شما برای رسیدن به جواب این سوال کمک کرده باشبم.

چاپ این مطلب